2-es (2A) villamos

A budapesti 2-es villamos a Jászai Mari tér és a Vágóhíd között közlekedik a Dunával párhuzamosan a Pesti felső rakparton. Egy betétjárat is közlekedik 2A jelzéssel a Jászai Mari tér és a Boráros tér között, csak tanítási napokon, a reggeli csúcsidőben.
A második világháború előtt a 2-es villamos a Keleti pályaudvar és a Dózsa György úti aluljáró között közlekedett a belvároson keresztül.
Útvonala
Régi
A régi 2-es a belvároson keresztül közlekedett a Keleti pályaudvar és a Dózsa György úti aluljáró között a Mosoni utca, Köztársaság tér, Klauzál tér, Nagymező út, Szabadság tér, Kossuth tér, Pozsonyi út, Újpesti rakpart, Dráva utca és Dózsa György út között érte el a Dózsa György úti aluljárót.
Új
A mai 2-es villamos a Pesti alsó és felső rakparton halad a Jászai Mari tértől indul majd a Kossuth tér vonalában kiér a Duna-partra. A Lánchíd alatt átbújva jut el a Dunakorzóra a vonal.
A Haller utcától a Közvágóhídig párhuzamosan közlekedik vele a 24-es villamos.
Történelem
A régi 2-es története
Építése
A régi 2-es valamikor nem a Duna partján haladt. A Keleti pályaudvar és a Dózsa György úti aluljáró Angyalföld felőli oldalához érkezett elég különleges útvonalon.
Az útvonalat nem egyből találták ki. 1911-ben a BVV építette ki a Népszínház és a Király utca között.
Az összeköttetést, azaz megvolt az elméleti lehetősége mind az észak felé, a Városligetbe, mind nyugatra, a Duna partra vezetésnek. A cég ebből utóbbit preferálta. Ha valaki most besétálja a környéket, láthatja, hogy igen szűk belvárosi utcákról van szó, ez akkor se volt másképpen: a két irány vágányai több helyütt se fértek el egymás mellett, ezért a villamos az Akácfa utca-Klauzál utca alternatív útvonalon tért vissza a Rókus kórház melletti végállomáshoz. A szakaszt 1911. október 27-én helyezték üzembe.
Megszüntetése
Később azonban az üzemeltetők többet akartak kihozni a viszonylatból, ezért összevonták a Margit hídtól északra közlekedővel, és a Dózsa György úton egészen a MÁV aluljáróig vezették. Igazán logikus persze az lett volna, ha át is megy a vasút alatt, és Terézvároson keresztül tér vissza, de ez nem történt meg (nagy átépítésekre lett volna szükség, mivel az aluljáró belmagassága nem volt elegendő), helyette a Vágány utca vonalában épült egy fejvégállomás. Később a Népszínház utca-Somogyi Béla utca-Stáhly utca-Gyulai Pál utcai hurok lett a keleti végállomás. Ekkor már a Klauzál téri szakasszal is forgalmi gondok voltak, a kihasználtsága se volt az igazi, többek közt emiatt is. 1941-ben aztán megszűnt a Király utca és Rókus kórház között rész is.
Az új 2-es villamos
A Duna parti 2-es villamos nem sokkal a második világháború után jött létre, eredetileg a Dimitrov tér (ma Fővám tér) és a Jászai Mari tér közt közlekedett. Egy évvel később már a Boráros tér volt a déli végállomása, majd 1973 őszére elérte mai formáját. Ekkor indult el betétjárata, a 2A villamos is.
2007 júniusától 2009 októberéig a 4-es metró Fővám téri állomásának építése (melynek részeként a villamos megállójaként szolgáló aluljárót is átalakították) miatt a 2-es villamos két szakaszon, a Közvágóhíd és a Czuczor utca, valamint a Jászai Mari tér és a Havas utca között közlekedett. A két ideiglenes végállomás közötti utasforgalmat a Boráros tér és a Március 15. tér között közlekedő villamospótló busz szolgálta ki. 2009 októberétől a vonal ismét teljes hosszán üzemel.
2A
A 2A jelzésű járat a 2-es villamos betétjárata, a reggeli csúcsidőben a Jászai Mari tér és a Boráros tér között közlekedik. A villamosok végállomásaként külön vágány szolgál a Boráros téren, fejvégállomással. A betétjárat hétköznaponként 5.45 és 9.06 között közlekedik (az első és utolsó indulási időpont a Jászai Mari térről).
Forrás: Wikipédia
|