MÁV 5341
2010.10.23. 14:25

A Stadler FLIRT a Stadler Rail által gyártott többrészes csuklós villamos motorkocsi, illetve motorvonat. Neve egy német betűszó, a Flinker Leichter Innovativer Regional-Triebzug (Fürge Könnyű Innovatív Regionális Motorvonat) rövidítése. Hivatalos magyar (MÁV-)definíció szerint a FLIRT nem motorvonatnak, hanem csuklós motorkocsinak, azaz egyetlen önálló járműnek tekintendő. Ennek köszönhető, hogy a jármű minden tagja ugyanazon sorozatjelet és pályaszámot viseli. Ezzel ellentétes a Németországban és Olaszországban követett szisztéma, ahol minden tag önálló sorozatjelet és pályaszámot kap, és ott motorvonatnak nevezik.
Története
A típus első példányát 2004-ben a Svájci Szövetségi Vasút (SBB-CFF-FFS) rendelte meg a Stadlertól a Bázel, Zug, Luzern körüli S-Bahn (elővárosi) közlekedés számára. A típust az SBB a Bombardier Transportation által ajánlott Remo típussal (mely a NINA továbbfejlesztett változata lett volna) szemben választotta.
A járművek a svájci Bussnangban, illetve a német megrendelések esetében a berlini Pankowban található Stadler-üzemben készülnek. A lengyel FLIRT-ök összeszerelésére a lengyelországi Siedlce-ben hoztak létre új üzemet. 2008 februárjában kezdték építeni és 2009 nyarán adták át a magyarországi Szolnokon az új kocsiszekrény gyárukat.
Felépítése
Elrendezés
A FLIRT a Stadler már bevált GTW-típuscsaládja számos részegységének (pl.: hajtáselektronika, vezérlés, kocsiszekrény- és utastéri elemek) felhasználásával jött létre. A GTW esetében a gépészeti berendezések egy külön szekcióban (kvázi mozdonyban) találhatóak a vonat közepén, az utasokat szállító Rowan pótkocsik félig a gépes szekcióra támaszkodnak, másik végükön pedig futóforgóvázakkal rendelkeznek. A FLIRT hagyományosabb elrendezésű, a közúti villamosoknál már régóta használt ún. Jacobs-forgóvázas, csuklós elrendezést követi: a gépezet a GTW-nél alkalmazott külön középső egység helyett a FLIRT két szélső tagjában ("kocsijában"), a vezetőállások mögött kialakított géptérben és kisebb részben a jármű tetején kapott helyet, a gépterek között a szerelvény egyetlen átjárható utastérré változott. A Jacobs-futóforgóvázak (a konkurrens vonatokhoz képest) különlegesen alacsony szerkezeti kialakítása következtében a teljes vonaton lépcső nélküli, akadálymentes átjárás lehetséges.
A FLIRT járművek 2–6 részes kivitelben, akár eltérő kocsiszekrény-hosszal és -szélességggel, egy- és több feszültségrendszerre alkalmas kivitelben, többféle nyomtávval is rendelhetők. Ezidáig 2–6 részes, 15 kV 16,7 Hz, 25 kV 50 Hz, 3 kV DC, illetve kétfrekvenciás (15 kV 16,7 Hz + 25 kV 50 Hz) és kétáramnemű (15 kV 16,7 Hz + 3 kV DC) kivitelben rendelték meg.
Tekintettel arra, hogy a hatrészes kivitelben csak kevésbé intenzív gyorsítás érhető el, ezért a hatrészes kivitel további egy vagy két gépi berendezéssel, valamint hajtott forgóvázzal is rendelhető. Ezek tulajdonképpen két, állandóan összekapcsolt háromrészes járműnek tekinthetők, melyek egyik vezetőállása helyén zárt átjárót alakítottak ki. Kiviteltől függően egyik, vagy mindkét ilyen, zárt átjárós vég alatt hajtott forgóvázak találhatók.

Járműszerkezet
A kocsiszekrényt az UIC 566 illetve EN 12663 szabvány szerint hosszában 1500 kN nyomószilárdságra tervezték. A szerkezet nagyméretű alumínium profilokból áll, melyeket hegesztéssel erősítenek össze. A megfelelő ütközési ellenállást a jármű homlokrészének kialakításával, a középütközős vonókészülékben elhelyezett hidraulikus energiaemésztővel, valamint energiaemésztő segédütközőkkel érik el. Ha két FLIRT 10 km/h sebességgel ütközik, akkor azt a vonatok maradandó alakváltozás nélkül elviselik. A segédütközők két fokozatban működnek: először egy rugó emészti fel az energiát. Ha a vasúti jármű egy teherautóval 40 km/h sebességgel ütközik össze, akkor a segédütközők összenyomódnak. A középütköző betolódik az ún. előépítménybe. Az üvegszál-erősítéses műanyagból készült kabin (könnyen javítható módon) behorpad. A mozdonyvezető biztonságát ez nem csökkenti és az alumíniumszerkezet sem szenved alakváltozást. Az utasokra ható gyorsulás nem lépi túl az 1,3 g-t. A keret nélküli oldalablakokat profilgumival közvetlenül az oldalfalhoz rögzítették. Az ablakok biztonsági, hőszigetelt üvegezésűek (belül egy kétrétegű, ragasztott biztonsági üveg , kívül pedig egy egyrétegű biztonsági üveg). Az egyes tagok közötti átjárást a Hübner cég harmonika-átjárói biztosítják. A svájci LRS-Engineering AG által fejlesztett kéttengelyes forgóvázak csavarrugós primer és légrugós szekunder rugózásúak. Forgócsap viszi át az erőt a hajtott forgóvázról a kocsiszekrényre. A vontatómotorok felfüggesztése a forgóvázban teljesen rugózott (csőtengelyes hajtás gumielemes kardáncsuklóval).
Villamos berendezés
A felsővezeték feszültségét a tetőn elhelyezett, olajhűtésű transzformátor csökkenti az áramirányítók, valamint a vonatfűtés által megkívánt szintre. Az aszinkron vontatómotorokat 1-1 db a vezetőfülke mögötti gépterekben két oldalt található, IGBT-elemekből felépített áramirányító táplálja háromfázisú váltakozó árammal. Az áramirányító érdekessége, hogy a segédüzemeket is innen táplálják.
A négynegyedes hálózati oldali impulzus-egyenirányítókat a transzformátor két, 384 V feszültségű szekunder oldali tekercse táplálja. (Egy további szekunder tekercs látja el árammal a vonatfűtést.) A hálózati áramirányítók biztosítják közbenső kör (egyébként viszonylag alacsony) 750 V-os egyenfeszültségét. A vontatómotorokat közvetlenül tápláló (ún. motorköri) áramirányítók – impulzus-inverterek – a közbenső kör áramát 0..480 V feszültségű 0..172 Hz frekvenciájú háromfázisú váltakozóárammá alakítják át. A segédüzemi áramátalakító a közbenső egyenáramú kör áramát háromfázisú 400 V 50 Hz-es árammá alakítja át. Az akkumulátorok töltőberendezése a vezetőfülke mögötti géptérben nyert elhelyezést. Az ABB svájci üzemeiből származnak a nagyfeszültségű villamos berendezések, a transzformátorok (ABB Sécheron, Genf) és az áramirányítók (ABB Turgi). A vontatómotorokat az osztrák TSA Wiener Neudorfban található üzeme szállítja. Valamennyi motor állórészét a BanKonzult Energy Kft. tekercseli Tiszaújvárosban.
A jármű géptér alatt elhelyezkedő (szélső) forgóvázainak kerékpárjai hajtottak, a közbülső, Jacobs-forgóvázak kerékpárjai futókerékpárok.
Fékberendezés
A FLIRT háromféle fékberendezéssel rendelkezik. Egyfelől a visszatápláló villamos fék a hajtott forgóvázak tengelyeire hat. Ez a fék lép először működésbe a jármű „menet-fék” karjának működtetésekor. Valamennyi kerékpárt ellátták elektropneumatikus tárcsafékkel. A villamos fék kiegészítésekor lépnek működésbe a futóforgóvázak tárcsafékjei, míg a villamos fék esetleges kiesésekor a hajtott forgóvázak tárcsafékjei is lassítanak. A féktárcsákat a keréktárcsákra szerelték fel. A jármű az indirekt levegős fékkel közvetlenül is fékezhető. A hajtott forgóvázak kerékpárjainak levegős fékjeihez rugóerő-tárolós kiegészítő egység is tartozik, mely a jármű állva tartását biztosítja. Vészfékezéskor a fékutat jelentősen csökkenti a futó forgóvázakra szerelt mágneses sínfék. A levegőellátást két, a szélső tagok tetején elhelyezett Ganzair-gyártmányú rotációs légsűrítő biztosítja. A légtartályok és a fékpanel a vezetőfülke mögötti gépterekben találhatók.
Vezérlés
A vezérlés elemeit, az elektronikai modulokat (számítógépek, bemeneti/kimeneti interfész) svájci Selectron cég szállította és a MAS-T családba tartoznak. A programozásuk az EN 50128 szabvány szerint történik. A szerelvényen két, a CANopen szabvány szerint működő redundáns adatbusz áll rendelkezésre. Ehhez a buszhoz csatlakoznak a főszámítógépek a jármű- és az áramátalakító vezérlésre, valamint az egyéb számítógépek. Az adatbuszon az időjel GPS-szel szinkronizált. A vezérlés maximum három FLIRT szerelvény szinkronvezérlését teszi lehetővé, de a FLIRT-ökkel együtt vezérelhetők a harmadik és negyedik generációs GTW-k mind dízel-, mind villamos hajtású kivitele.
Utastér
Az üléstávolság a megrendelő igénye szerint 1650 mm vagy 1800 mm lehet. A MÁV-kivitel a kényelmesebb, 1800 mm-es üléstávolsággal készül. Az ülések, melyek csak az oldalfalakhoz rögzítettek (Cantilever rendszer) a svájci Schlegel Swiss Standard termékei. Az elválasztó falak szintén csak az oldalfalhoz és a tetőhöz vannak rögzítve. A padlóburkolat a győri Graboplast-tól származik. Az utastér klimatizált, a Faiveley Transport HVAC-típusú klímaberendezését a tetőn helyezték el. A levegő hangtompítón át áramlik a légcsatornákba. A beérkező levegő a kocsi hosszában elosztva, majd perforált paneleken át áramlik be az utastérbe. Hideg időben az ülések melletti fűtőtestek, továbbá a beszálló ajtóknál, átjáróknál elhelyezett ventillátoros hősugárzók biztosítanak kellemes hőmérsékletet. A vezetőfülke légkondicionálója a vezetőfülke mögötti géptérben található. Az utastér világítása az ülőhelyek felett fénycsöves, míg a látáskorlátozott utasok érdekében a beszállóperonokat erős spotlámpák világítják meg. Az utastájékoztatás (a következő megállóhely bemondása) előre programozottan, számítógépen tárolva és GPS-vezérléssel automatikusan történik. A mozdonyvezetőnek és a vonatirányító központi diszpécserének is van lehetősége az utasok közvetlen tájékoztatására, például az átszállási lehetőségről, s ezek a közlemények a külső hangszórókon is hallhatók. A vonat útiránya, célállomása kívülről a jármű homlok- és oldalfelületén elhelyezett LED-mátrix-kijelzőkről olvashatók le. Az utastérben a beszállótér folyosó felett egy kétoldalú mátrix-kijelző tájékoztatja az utasokat a következő megállóról. Az utastájákoztató rendszer vezérlését a MÁV FLIRT-jeinél a magyar Vultron cég berendezése biztosítja. A járművek rongálásának megelőzése érdekében az egész utasteret vandálbiztos kivitelű videokamerák ellenőrzik. A német Bode gyártotta kétszárnyas, villamos hajtású lengő-toló ajtók 1300 mm szélességre nyílnak ki. 550 mm peronmagasság esetén lépcső nélkül lehet beszállni, míg alacsonyabb peronok esetében egy-egy, kb. 300 mm magasságban kimozduló lépcső segíti a le- és felszállást. A járművek egyik tagjában kerekesszék-emelők állnak a mozgáskorlátozott utasok rendelkezésére. A zárt rendszerű mosdó-WC fülke kerekes székkel is igénybe vehető.
A típus annyira sikeres, hogy 2008 októberére már 514 db-ra kaptak megrendelést.
Magyarországon a MÁV Zrt. indított közbeszerzési eljárást 30 + 30 db elővárosi motorvonat szállítására és karbantartására.
A nyílt közbeszerzésen a Siemens, a Bombardier és a Stadler Rail indult. A Siemenset kizárták, a Bombardier nyert, de érvénytelenítették az eredményét. Végül a győztes a svájci Stadler cég lett.
A konkurens Bombardier Transportation háromszor is megtámadta az eljárás eredményét a közbeszerzési döntőbizottságnál illetve a bíróságon, a végső győztes mégis a Stadler maradt. Ennek ellenére a MÁV állományába került 10 db Talent motorvonat, az első négy példánya az osztrák vasúttól érkezett, szinte új állapotban, hat darab pedig újonnan lett gyártva. Az első MÁV-os FLIRT 2006 decemberében érkezett meg Magyarországra és 2007 április elejétől szállít utasokat. A járművek karbantartására Pusztaszabolcson épült meg a karbantartó bázis, amelyet 2007 május elején adtak át.
A járművek jelenleg az alábbi viszonylatokon közlekednek:
- Budapest–Tatabánya–Komárom–Győr,
- Tatabánya–Oroszlány,
- Budapest–Martonvásár–Székesfehérvár,
- Budapest–Pusztaszabolcs–Dunaújváros,
- Budapest–Székesfehérvár–Siófok–Fonyód (Nyári szezonban hétvégén)
- Füzesabony - Hidasnémeti (Hétvégén 1 vonatpár)
- Budapest–Hatvan–Füzesabony–Eger (Hétvégén gyorsvonatként)
- Füzesabony–Eger (Hétvégén helyi személyvonatként)
- Székesfehérvár–Veszprém (Hétvégén helyi személyvonatként)
- Budapest–Vác-Szob (Hétvégén zónázóként és személyvonatként)
- Budapest–Gödöllő-Hatvan (helyi személyvonatként)
- Budapest–Monor-Cegléd (hétvégén helyi személyvonatként és néhány ceglédi zónázó járatként)
- Budapest–Székesfehérvár-Celldömölk (napi 1 pár személyvonat)
A fordulóoptimalizálás (és egyéb okok) miatt az előző vasútvonalakhoz kapcsolódóan bármely villamosított vonalon felbukkanhatnak ma már.
A Stadlernek nagy tervei vannak Magyarországon: Szolnokon építette föl alumínium kocsitesteket gyártó üzemét az ipari park területén. A MÁV 2007 őszén lehívta a + 30 db járműre szóló opcióját, így – 2010. februárra – 60 db-ra bővült a hazai FLIRT-flotta. A járművek a megrendelő MÁV Zrt. tulajdonát képezik, amelytől 100 százalékos leányvállalata, a MÁV-Start Zrt. azokat bérli. A opcióban szereplő 30 jármű utolsó néhány példányának alumínium kocsiteste már a Stadler szolnoki gyárában készült. A gyárból látják el az anyacég öt másik gyárát is kocsiszekrénnyel, a Stadlernél évente gyártott 650-750 darab harmadával.
Pályaszám: |
MÁV: 5341 001–060
SBB RABe 521, RABe 522, RABe 523, RABe 524
UIC-D 0426.1, 0427, 0428, 0429
DB 429 |
Gyártó: |
Stadler Rail, Bussnang  |
Gyártásban: |
2006- 2010 |
Darabszám: |
60 |
Tengelyelrendezés: |
Bo’2’2’2’Bo’ |
Sorozat: |
BVpmot–Bpx–BDbpx–BVpmot |
Nyomtávolság: |
1 435 mm |
Hajtókerékátmérő: |
860 mm |
Futókerékátmérő: |
750 mm |
Indító vonóerő: |
200 kN (0-50 km/h) |
Gyorsítás: |
1,3 m/s² (indító)
1,2 m/s² (0-47 km/h) |
Fékezés: |
1,3 m/s² |
Legnagyobb sebesség: |
160 km/h |
Forrás: Wikipedia
|